Basic English Quiz

"Shopping and Prices"

Pre-Listening Exercise

Shopping is much easier when you understand prices and the money system of the country where you live. This listening activity will help you understand dollars and cents in the United States.

Listening Exercise

Listen to the recording and choose the price you hear. Then, review the script to this listening activity at the bottom of the page.

1. (You hear)

2. (You hear)

3. (You hear)

4. (You hear)

5. (You hear)

6. (You hear)

7. (You hear)

8. (You hear)

9. (You hear)

10. (You hear)

Post-Listening Exercise

Using an online currency converter (f you are living in a foreign country other than the United States), figure out the price of these items in US dollars. Share your results with your friends:

  • a liter or gallon of milk
  • a loaf of bread
  • a can of soda pop
  • a McDonalds cheeseburger
  • a liter or gallon of gas