Website Information


Shopping and Prices
Basic Level
I. Pre-Listening Exercises
II. Listening Exercises
IIII. Post-Listening Exercises

I. Pre-Listening Exercises [Top]

Shopping is much easier when you understand prices and the money system of the country where you live. This listening activity will help you understand dollars and cents in the United States.

SAMPLE SENTENCES:
  • The shirt costs five dollars and eighty cents ($5.80).
  • The DVD is on sale for five eighty ($5.80).
  • Your meal comes to twelve seventeen ($12.17).
citystreet


II. Listening Exercises [Top]
Listen by pressing the "Play Audio" button. Then, choose the price you hear. Press the "Final Score" button to check your quiz.

Loading the player ...
[ What are these different audio choices? ]
[ Other Audio Options: Play RealMedia | Play Window Media ]

1.
A. $2.15
B. $2.05
C. $2.50

2.
A. $7.40
B. $7.14
C. $7.44

3.
A. $22.18
B. $28.12
C. $22.80

4.
A. $15.13
B. $15.33
C. $15.30

5.
A. $40.16
B. $46.14
C. $41.60

6.
A. $84.90
B. $89.40
C. $88.19

7.
A. $60.90
B. $60.19
C. $60.09

8.
A. $113.70
B. $130.17
C. $131.07

9.
A. $270.50
B. $217.50
C. $270.15

10.
A. $580.52
B. $508.25
C. $518.05


Score =
Correct answers:

III. Post-Listening Exercises [Top]

Using an online currency converter (f you are living in a foreign country other than the United States), figure out the price of these items in US dollars. Share your results with your friends:

  • a liter or gallon of milk
  • a loaf of bread
  • a can of soda pop
  • a McDonalds cheeseburger
  • a liter or gallon of gas

Now, write your opinions on a similar topic at Randall's ESL Blog HERE.


Randall's Sites: Daily ESL | ESL Blog | EZSlang | Train Your Accent | Tips For Students | Hiking In Utah

Randall Davis. All rights reserved.
Read complete Terms of Use for more information.

Using This Site